Latviski English 
 

Aktualitāšu arhīvs

VP noslēdzas pirmā aktivitāte projektā par vienotu notikuma vietas apskati


Pagājušajā nedēļā Siguldā norisinājās starptautisks praktisko nodarbību seminārs noziegumu vietu apskates ekspertiem. Seminārs notika nesen uzsāktā Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes projekta ietvaros, kura mērķis ir vienotas pieejas izveidošana ekspertu darbam notikuma vietā. Projekts ir starptautisks, bet Latvija ir tā iniciatore un vadītāja.

”Šobrīd, policijas darbiniekiem ierodoties notikuma vietā, protams, ir skaidrs, kas un kā jādara, bet nav detalizētas, vienotas pieejas, piemēram, starpvalstu līmenī,” atzīst Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes priekšnieks Andrejs Siņavins. Tāpēc uz šo projektu Valsts policija raugās ļoti cerīgi, jo tā ietvaros paredzēts ieviest skaidras, vienotas procedūras ekspertu darbam ne tikai Latvijā, bet arī tuvāko kaimiņvalstu starpā. ”Šāda vienota pieeja ir būtiska, lai, piemēram, pierādījums notikuma vietā tiktu izņemts tādā kvalitātē, ka tas būtu derīgs arī citu valstu tiesvedībās, jo pēc būtības valstis strādā vienādi, bet ir atšķirības niansēs,” norāda A. Siņavins.

Aizvadītais seminārs bija lieliska iespēja tikties dažādu valstu kriminālistikas ekspertiem, dalīties pieredzē un aizsākt vienotās pieejas izstrādi. Seminārs ilga četras dienas un tajā piedalījās vairāk nekā 40 kriminālistikas eksperti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Zviedrijas. Semināra mērķis bija veicināt notikuma vietas apskates ekspertu pieredzes apmaiņu. Pasākuma laikā eksperti diskutēja par pielietotajām metodēm un materiāliem dažādu pierādījumu atrašanā, izņemšanā un fiksēšanā. Bija arī praktiski uzdevumi - grupās dalībnieki veica dažādu inscenētu notikuma vietu apskates. Tāpat tika apspriestas arī valstu kriminālistikas dienestu tālākās sadarbības iespējas.

Projektā paredzēts darbs divos virzienos. Pirmkārt, ar kriminālistikas ekspertiem – praktisko rīcību analīze un vienotas pieejas izstrādāšana, ko noslēgumā iecerēts pārvērst rokasgrāmatā. Otrkārt, tas būs darbs ar procesa virzītājiem, kas ir vienlīdz būtisks noziegumu atklāšanas posms. Viņiem tiks organizētas apmācības par šo tematu, akcentēta vienotās pieejas nozīme un projektā gūtie secinājumi, kas palīdzēs uzlabot policijas darba efektivitāti.

Seminārs notika projekta „Standarta ISO/IEC 17020 ieviešana notikumu vietas apskates procesā, lai attīstītu vienotu pieeju lietisko pierādījumu izņemšanā pārrobežu sadarbībā” ietvaros. Projekts tiek īstenots ES programmas „Noziedzības novēršana un cīņa pret to” ietvaros un ES piešķirtais finansējums projekta īstenošanai ir EUR 510 097, kas veido 90% no kopējā projekta budžeta. Projekta ietvaros arī turpmāk notiks semināri un apmācības notikumu vietas apskates ekspertiem, kā arī tiks izstrādātas instrukcijas un rokasgrāmata ekspertiem un procesa virzītajiem.

Projektu Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde ir uzsākusi šī gada aprīlī un tas noslēgsies pēc diviem gadiem. Projekta sadarbības partneri ir Igaunijas Policijas un Robežsardzes pārvalde un Zviedrijas Stokholmas pilsētas policija.

Apskatīties foto galeriju

notikuma vietas apskateZiņa sagatavota: 2013. gada 31. oktobrī

 


augšā
 
 

Visas aktualitātes (ARHĪVS)


 
 
 
LR IeM VP GKrPP KRIMINĀLISTIKAS PĀRVALDE
Bruņinieku iela 72 b, Rīga, LV-1009, tālrunis 67208662, e-pasts: kp@vp.gov.lv

Paziņot par kļūdu / labojumiem / ieteikumiem