Latviski English 
 

Aktualitātes

Kriminālistikas pārvalde veiksmīgi organizēja CEPOL kursu “Komplekso DNS profilu analīze” sadarbībā ar Eiropas Ekspertīžu Iestāžu Asociāciju

No 2022.gada 18. līdz 21.oktobrim Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvalde sadarbībā ar Eiropas Ekspertīžu Iestāžu Asociāciju (ENFSI) organizēja CEPOL kursu 86/2022 “Komplekso DNS profilu analīze”. Kursā kopumā piedalījās 26 dalībnieki no 14 Eiropas valstīm.No Latvijas kursā piedalījās divi dalībnieki.

DNS


Kursu atklāja Kriminālistikas pārvaldes priekšnieks Andrejs Siņavins.

DNS


Īstenotā kursa mērķis bija uzlabot DNS kriminālistikas ekspertu analīzes un interpretācijas vispārējo kvalitāti, izmantojot jaunākās tehnoloģijas un programmatūras sarežģītu DNS profilu analīzē (sajaukumi, slikta kvalitāte). Kursā laikā pielietotās programmas “EuroForMix” un “DNAStatistX” tiek plaši izmantotas DNS kriminālistikas jomā Eiropā. Šīs programmas ir ar plašām iespējām apstrādāt un aprēķināt iegūtos DNS rezultātus, bet to pielietojums nav intuitīvs, līdz ar to ir nepieciešamas apmācības, lai pilnībā izmantotu šo programmu priekšrocības.

DNS


Kursu vadīja un ar savām zināšanām dalījās trīs augstas klases eksperti – Oslo universitātes slimnīcas emeritētais profesors Dr. Peter Gill, Nīderlandes Kriminālistikas institūta kriminālistikas zinātniece Dr. Corina Benschop un Oslo universitātes slimnīcas vecākais pētnieks Dr. Øyvind Bleka, kuri ir piedalījušies šo programmu izstrādē un arī agrāk vadījuši apmācības šajā jomā.
Kursa laikā eksperti sniedza gan teorētiskās lekcijas par statistikas aprēķiniem, rezultātu analīzi un pasniegšanu, secinājumu noformēšanu atbilstoši labākās prakses kritērijiem, gan praktiskās nodarbības ar programmām. Tika nodrošināta arī iespēja dalībniekiem pārbaudīt iegūtās zināšanas praktiskajos uzdevumos, līdz ar ko notika aktīva pieredzes un kontaktu apmaiņa starp kursa dalībniekiem un lektoriem, izveidojās draudzīgs un radošs kolektīvs.

DNS


Jāatzīmē, ka šī kursa programma un pieteikums tika sagatavoti papildus CEPOL piedāvātajiem klātienes kursiem, un tā bija Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroja DNS Ekspertīžu nodaļas iniciatīva sadarbībā ar ENFSI DNS ekspertu darba grupu.
Eksperti arī novembrī plāno pusotru stundu garu tiešsaistes tikšanos, lai apspriestu mājās izsniegto izpildāmo praktisko uzdevumu un noskaidrotu vēl pēdējos jautājumus, kas, iespējams, radušies kursa noslēgumā.
Apkopotās atsauksmes no kursa dalībniekiem norāda, ka šāda veida kursi ir nepieciešami, lai standartizētu DNS ekspertīžu rezultātu analīzi un interpretāciju Eiropas mērogā un arī turpmāk ir aktuāla nepieciešamība dalībai šādos kursos. Kriminālistikas pārvalde apsver līdzīgu kursu organizēšanas modeli izmantot arī citās kriminālistikas jomās.

Ziņa sagatavota: 2022. gada 28. oktobrī

 


augšā
 
 

Visas aktualitātes

ARHĪVS


 
 
 
LR IeM VP GKrPP KRIMINĀLISTIKAS PĀRVALDE
Bruņinieku iela 72 b, Rīga, LV-1009, tālrunis 67208662, e-pasts: kp@vp.gov.lv

Paziņot par kļūdu / labojumiem / ieteikumiem