Latviski English 
 

Aktualitātes

2019.gada 27.oktobrī Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes DNS ekspertīžu nodaļa atzīmēs savu 20. dzimšanas dienu

1999. gada 27. oktobrī tapa pirmais eksperta atzinums par DNS ekspertīzes veikšanu krimināllietā Nr.511002499, ko nozīmēja RGKPP Smagu noziegumu atklāšanas koordinācijas pārvaldes galvenā speciāliste E. Torohoviča. Eksperti meklēja asins pēdas automašīnas bagāžniekā un salīdzināja tās ar līķa asinīm – rezultāts bija pozitīvs, izdevās identificēt automašīnas bagāžniekā esošās cilvēka asinis ar atrasto līķi.

Atskatoties atpakaļ, varam pārliecinoši secināt, ka pa šo laiku DNS jomā NO NULLES ir paveikts ļoti daudz – iegādāta moderna aparatūra, izveidota DNS nacionālā datubāze ar 77 500 DNS profiliem, notiek automātiska DNS datu apmaiņa ar 16 Prīmes valstu datu bāzēm, katru gadu eksperti konstatē aptuveni 300 DNS sakritības, izpildīto ekspertīžu skaits ir palielinājies no 2 ekspertīzēm līdz 300-400 ekspertīzēm mēnesī, DNS ekspertu skaits ir palielinājies no 1 līdz 9 (kopā nodaļā strādā 12 darbinieki). DNS eksperti piedalās un organizē starptautiskas DNS darba grupas, piedalās Eiropas projektos un konferencēs.

DNS-20 gadi


DNS identifikācijas metode (DNS genotipa noteikšana cilvēka bioloģiskajā materiālā) bija pirmā metode VP Kriminālistikas pārvaldē un Latvijā, kura tika akreditēta 2005.gadā saskaņā ar LVS EN ISO/ IEC 17025 standartu tiesu ekspertīžu jomā.

Eksperti izstrādā zinātniskos darbus, publicējas starptautiskos žurnālos un izdevumos.

Bet tie ir tikai skaitļi, aiz kuriem slēpjas neatņemamas ikdienas rūpes, tieksme ne tikai pašattīstīties, bet arī padarīt procesus ātrākus un efektīgākus, vēlme izmantot jebkuru iespēju pārbaudīt objektus no visneiedomajākajām vietām.

P.S. Vēl joprojām atceros 20 gadus veco pirmo no "nestandarta" ekspertīzēm. Vienā procesā aizdomās turētā persona apgalvoja, ka nekad nav atradusies pat tuvumā telpai, kurā ticis izdarīts noziegums. Kā var pierādīt šo faktu ar DNS izpēti, ja nekādu citu pierādījumu nav? Eksperts analizēja situāciju kopumā un mūsu vismazākie "draugi" nāca palīgā: šajā telpā uz griestiem mēs atradām odus ar sarkaniem asiņainiem vēderiņiem, no tām izdalījām DNS un pierādījām, ka odos bija aizdomās turamās personas asinis.

Paldies visiem par kopīgo darbu, par Jūsu atsauksmēm, kritiku un pateicības vārdiem!

Gods kalpot Latvijai!

Ar cieņu,
Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes
priekšnieka vietniece, tiesu eksperte,
bijusī DNS ekspertīžu nodaļas priekšniece
Olga BergereZiņa sagatavota: 2019. gada 23. oktobrī


 


augšā
 
 

Visas aktualitātes

ARHĪVS


 
 
 
LR IeM VP KRIMINĀLISTIKAS PĀRVALDE
Bruņinieku iela 72 b, Rīga, LV-1009, tālrunis 67208662, e-pasts: kp@vp.gov.lv

Paziņot par kļūdu / labojumiem / ieteikumiem